Kas teadsid, et kuni 90% inimestest tunneb, et ta nahk on ühel või teisel hetkel tundlik? Aga kas see muudab nahatüübi ilmtingimata tundlikuks nahaks? Tundlik nahk ja kergesti ärrituv nahk on kaks erinevat probleemi ning neile on ka erinevad lahendused. Kergesti ärrituv nahk on väliskeskkonna "rünnakute", kosmeetika kasutamise, valesti valitud dieedi ja naha loomuliku vananemise tulemus.
Tundlik nahatüüp on juba geneetiliselt ette määratud. Geneetiliselt on need inimesed heledanahalised, tavaliselt Põhja-Euroopa päritoluga. Inimene, kellel on tõeliselt tundlik nahk kipub kergesti punastama ning ka võivad tal esineda heinapalavik, allergiad või astma.
Kergelt ärrituv nahk võib esineda aga ükskõik missuguse rassilise taustaga, või nahavärviga inimesel. Tundliku ja kergesti ärrituva naha sümtomid võivad olla küll sarnased (sügelemine, ärritatus, punetus, kiskuv tunne), kuid enamustel juhtudel ei ole seda nahale peale vaadates koheselt näha ning põhjused resideeruvad palju sügavamal nahas. Ning muidugi vastavalt meie mikrokliima muutustele (kodus, autos, tööl, õues, lennukis) on ka naha tundlikkus erinev. Näiteks ei pruugi siseruumides kaebusi esineda, kuid kui lähed sügisel või talvel õue, reageerib nahk punetuse ja kihelusega, mis mõne aja pärast peale siseruumidesse astumist kaob.
Õnneks on võimalik kergelt ärrituvat nahka õige hoolitsuse ja raviga parandada ja muuta vastupidavamaks. Sellest, kuidas seda teha ning mis on ärrituva naha tavalisemad põhjustajad, räägime juba lähemalt järgmises postituses. Seniks aga, kuidas on lood Sinu nahaga? Ka oled tundnud kihelust või nahk on punetama hakanud just aastaaegade vahetusel või oled nende õnnelike seas, kes selliste probleemidega võitlema ei pea?
Nooh, ma siin olen kaalunud ja nii ja naapidi, kuid ikka ei suuda otsustada, mis ta siis on. Kuiv, kergesti ärrituv või tundlik? Õues suure päikse või suure külmaga loomulikult põsed on roosad, klaas veinig võib mu näo tulipunaseks keerata. Punastan kui piinlik hakkab ja kõik muud jutud juurde. Üldiselt kasutan kuivale nahale mõelduid tooteid, kuid tundub, et see pole päris õige ikkagi.
ReplyDelete